top of page

Sposoby jak dbać o biżuterię (korale, bursztyny, perły, metale nieszlachetne)

  • Jevelx
  • 15 paź 2022
  • 5 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 24 paź 2022

W tym artykule opowiemy o głównych przyczynach niszczenia się biżuterii, opowiemy jak ją przechowywać i czyścić i opiszemy pare szczególnych przypadków, między innymi jak dbać o korale, bursztyny, perły i metale nieszlachetne.


Wraz z połyskiem i pięknem, pojawiają się również wyzwania takie jak otarcia i zabrudzenia.


Każdy element biżuterii, ma swój sposób czyszczenia. Mimo że podstawowe czyszczenie może być wykonane w domu, jest zalecane, aby czyścić swoją biżuterię u profesjonalistów raz na 6 miesięcy.


Piękna biżuteria jest stworzona do noszenia przez kilka lat, ale wszystkie metale szlachetne matowieją i stają się mniej wyraziste z czasem, jeśli nie są odpowiednio zadbane.


Możesz zachować blask swojej biżuterii przez długi czas, jeśli dbasz o nią każdego dnia.

Aby zmniejszyć skutki od uderzeń, promieni słonecznych, zarysowań, chemikaliów i zmiany temperatur, zawsze chroń swoją biżuterię.


UNIKAJ WODY

Przede wszystkim nie narażajmy biżuterii na kontakt z wodą, detergentami, kosmetykami. Może to działać destrukcyjnie na nasze ozdoby. Kąpiel w wannie, morzu czy basenie, sprzątanie, zmywanie, ćwiczenia na siłowni, spanie w biżuterii to wszystko może powodować jej matowienie czy przebarwianie, a nawet zniszczenia mechaniczne zerwanie lub pogięcie .

Pomocna sugestia: Zakładaj biżuterie jako ostatni krok w przygotowaniu się do dnia. Oznacza to, że zanim założysz biżuterię, wykonaj wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, nałóż perfumy, produkty do włosów i sprej utrwalający makijaż. W przeciwnym wypadku Twoje elementy biżuterii szybko zmatowieją, jeśli każdego dnia będą narażone na wilgoć.





PRZECHOWYWANIE I WYCIERANIE BIŻUTERII

Niestrzępiące się ściereczki z mikrowłókna

Kiedy skończysz nosić swoje rzeczy po całym dniu, zdejmij je i wyczyść. Wystarczy dowolna ściereczka bez z mikrowłókna. W ten sposób usuniesz wszystkie tłuste ślady i odciski palców.


Torby i pudełka do przechowywania

Jeśli chodzi o konserwację biżuterii, odpowiednie przechowywanie jest niezbędne. Proste pudełka na biżuterię wystarczą żeby uchronić biżuterię przed zgnieceniem lub obiciem. Pudełka są tym bardziej przydatne jeśli zamierzamy przewozić biżuterię. To właśnie podczas przemieszczania jej jest ona najbardziej narażona na szkodę.


Nie kładźmy jej w miejscach nasłonecznionych (np.parapet) czy wilgotnych (łazienka). Niektóre z kamieni tracą kolor pod wpływem promieni słonecznych. Pozostawienie ametystu, akwamarynu, awenturynu, cytrynu, fluorytu, szafiru czy wszelkich kolorowych odmian kwarcu na słońcu, spowoduje ich wyblaknięcie.


Ważne jest też odseparowywanie poszczególnych elementów w osobnych przegródkach, splatane ozdoby mogą się ocierać o siebie i powodować uszkodzenia mechaniczne. Zdarza się, że pomiędzy różnymi rodzajami biżuterii zachodzą procesy chemiczne.


Zachowaj torby, pudełka, woreczki welurowe lub jedwabne, w których przyszła Twoja biżuteria, zwłaszcza jeśli nie zajmują zbyt wiele miejsca. Są one doskonałym niskobudżetowym rozwiązaniem do przechowywania.


Paski przeciw niszczeniu

Paski przeciw niszczeniu są koniecznością, zwłaszcza jeśli cenisz swoją biżuterię lub inne drobne wyroby metalowe, które posiadasz. Mogą one zachować i zapobiec zmatowieniu biżuterii, nawet jeśli była ona przechowywana przez wiele lat. Przechowuj je w skrzynkach i pudełkach z biżuterią, a nawet bezpośrednio przy swoich przedmiotach. Możesz je kupić np. na Allegro lub Ebay.

CZYSZCZENIE BIŻUTERII

Ważne jest, aby zrozumieć, że czyszczenie biżuterii w domu nie zawsze jest łatwe. W prawdzie jedno rozwiązanie czyszczenia biżuterii nie będzie działać dla wszystkich kamieni szlachetnych lub metali, ponieważ każdy wymaga unikalnej konserwacji.


Gemological Institute of America (GIA) sugeruje użycie ciepłej wody z kilkoma kroplami łagodnego detergentu do mycia naczyń. Namocz swój kawałek biżuterii przez 20, a następnie wyczyść ostrożnie szczoteczką z miękkim włosiem. Następnie dokładnie wysusz.


Biżuterię bez kamieni, srebrną lub złotą, można czyścić w myjce ultradźwiękowej. Natomiast szczególnie ostrożnego traktowania wymaga biżuteria z kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi, bursztynami czy perłami. Niektóre z kamieni naturalnych, jak hematyt czy angelit, wchodzą w złą reakcję z wodą. Hematyt pod wpływem nadmiernego moczenia może utlenić się i pęknąć, natomiast angelity mogą zamieniać się w gips i również skończyć jako kamienne okruchy. Ponadto kamieniami, które źle reagują na kontakt z wodą są: kalcyt, kyanit, malachit, kamień księżycowy, opal, selenit i topaz.


Biżuterię zabytkową i antyczną zalecamy zanieść do profesjonalnego czyszczenia np. do jubilera czy gemmologa, który ma wiedzę i nie uszkodzi jej poprzez nieumiejętny zabieg.





JAK DBAĆ O KORALE

Biżuterię z koralem przechowujmy najlepiej w pudełeczku, w którym nie będzie stykała się z inną biżuterią. Koral może wtedy zmatowieć lub stać się porowaty. Sugerujemy unikanie wszelkiego ciepła ponieważ jest to materiał organiczny i utrata wody może sprawić, że popęka. Co więcej, koral jeśli jest długo nie noszony może stracić barwę i stać się poszarzały.


W drastycznych przypadkach wybarwienia pomaga zanurzenie koralu na chwilę w wodzie utlenionej. Do czyszczenia biżuterii z koralem nie wolno używać alkoholu. Jedyny środek jaki możemy zastosować to sól kuchenna lub soda oczyszczona. Woda powinna być letnia lub zimna, a po przemyciu należy korale dokładnie osuszyć miękką ściereczką.





JAK DBAĆ O BURSZTYNY

Biżuterię z bursztynem należy czyść bardzo delikatnie wyłącznie suchą, miękką

szmatką. Bursztyn jest bardzo miękkim i delikatnym kamieniem, dlatego jego zbyt mocne pocieranie może uszkodzić kamień i spowodować zmatowienie. Nie powinien mieć również kontaktu z wodą, alkoholem czy detergentami, ponieważ to również powoduje to jego matowienie. Po użyciu kosmetyków czy perfum najlepiej odczekać z założeniem biżuterii z bursztynem. W ekstremalnych wypadkach na zmatowienie bursztynu pomaga kąpiel w amoniaku. Do polerowania można użyć oliwy z oliwek lub olejku migdałowego. Bardzo ostrożnie należy obchodzić się podczas czyszczenia gdy biżuteria składa się z wielu różnych materiałów np. bursztyn łączony ze srebrem czy złotem. Należy wtedy uważać, żeby preparat do czyszczenia srebra czy złota nie wszedł w reakcję z bursztynem.


JAK DBAĆ O PERŁY

Perły są delikatnymi i wymagającymi odpowiedniego traktowania kamieniami. Połysk pereł to zasługa aragonitu, który jest składnikiem masy perłowej. Przede wszystkim starajmy się trzymać biżuterie z perłami osobno, najlepiej w specjalnie przeznaczonym dla nich pudełeczku aby nie narażać ich na zarysowania np. metalowymi elementami. Zalecamy trzymać daleko od źródeł ciepła i zimna.


Pereł nie należy przechowywać w plastikowych torebkach. Związki chemiczne w plastiku mogą wchodzić w reakcję chemiczną z perłami. Perły potrzebują wilgoci, żeby nie wyschły więc nie należy przechowywać ich np. w sejfie. Unikajmy środków chemicznych, detergentów i kosmetyków. Kontakt z nimi może spowodować erozję aragonitu.


Jeśli nosimy perły na gołe ciało, to po zdjęciu należy przetrzeć je sucha szmatka ponieważ pot również działa na niekorzyść.


Perły czyścimy miękką szmatką i na sucho, bardzo delikatnie żeby ich nie porysować. Jeśli jednak nie chcemy czyścić pereł samemu, możemy je zanieść do profesjonalnego czyszczenia. Gemmolog czy jubiler może pomóc przywrócić blask perłowej biżuterii o ile uszkodzenia nie są zbyt duże. Możliwa jest również wymiana zniszczonej nici, na której trzymają się perły.





JAK DBAĆ O METALE NIESZLACHETNE

Tak jak we wcześniejszych przykładach - przede wszystkim należy unikać kontaktu z wodą. Sznurki nylonowe i poliestrowe mają wysoką odporność na kontakt z wodą jednak metale nie. Woda, szczególnie chlorowana, która jest stosowana na basenach oraz woda słona znajdująca się morzach może powodować matowienie i przebarwienia elementów. Przy przechowywaniu unikaj miejsc o wysokiej wilgotności powietrza jak np. łazienka. Znacznie lepsza będzie ciemna i sucha szuflada w sypialni.


Chroń przed kosmetykami. Elementy metalowe w kontakcie z substancjami chemicznymi, alkoholem i perfumami mogą ulegać matowieniu i uszkodzeniom.


Do czyszczenia biżuterii ze stali chirurgicznej można użyć ciepłej wody z odrobiną mydła lub delikatnego roztworu octu lub sody oczyszczonej. Pamiętaj jednak, by do czyszczenia nie używać szorstkich i twardych ściereczek.

Comments


© 2022 Jevelx. All rights reserved.

bottom of page