top of page

Biżuteria w zbiorach Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym

  • Jevelx
  • 24 paź 2022
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 2 dni temu

Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym powołano do życia w połowie 1978 r. Zostało zlokalizowane w podziemiach kamienicy mieszczańskiej, położonej tuż przy rynku kazimierskim. W zamierzeniach miało eksponowanie i popularyzację tej wspanialej dziedziny sztuki. Pierwsza stała ekspozycja została otwarta w 1979 roku, złożyła się na nią kolekcja Jędrzeja Jaworskiego, jednego z inicjatorów powstania muzeum, który postanowił przekazać swój zbiór jako zaczątek kolekcji muzealnej oraz depozyty z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Okręgowego i Diecezjalnego w Lublinie.


Muzeum gromadzi przede wszystkim srebra polskie jak również ośrodków obcych, które miały wpływ na kształtowanie naszej sztuki złotniczej.


Wystawy prezentowane są w blokach tematycznych:

  • kultowe srebra chrześcijańskie i judaistyczne XV-XX wieku

  • srebra stołowe mistrzów rosyjskich i zachodnioeuropejskich XVIII i XIX wieku

  • srebra stołowe polskich ośrodków złotniczych XVIII i XIX wieku

  • warszawskie srebra od schyłku XVII do końca XIX wieku

  • polskie złotnictwo współczesne

W Muzeum Sztuki Złotniczej można oglądać unikatową – na skalę nie tylko Polski, ale i Europy środkowo-wschodniej – ekspozycję stałą, jaką jest rekonstrukcja wnętrza dawnego warsztatu złotniczego.


W kolekcji złotnictwa współczesnego (około 840 obiektów) znakomita większość zbiorów to biżuteria. Większość eksponatów została pozyskana w pierwszych latach powstania Muzeum, następnie kolekcja była sukcesywnie powiększana.


Jest to głownie biżuteria srebrna prezentowana w 14 gablotach, niekiedy bogato dekorowana bursztynami, koralami, kamieniami półszlachetnymi, masą perłową. Można też zobaczyć obiekty łączące srebro z materiałami niekonwencjonalnymi jak drewno, miedź czy tytan. Wiele z prezentowanych wyrobów pochodzi z warsztatów wybitnych polskich artystów. Szereg z tych prac uzyskało nagrody na wystawach w kraju i zagranicą.


Poniżej znajdują się zdjęcia zrobione w muzeum, oraz lista artystów, których wyroby można tam zobaczyć.


Bransoleta Jadwigi i Jerzego Zaremskich.


Gablota z biżuterią Danuty i Szczęsnego Kobielskich.


Komplet biżuterii „Słonie” Kamila Rohn 1988-1998 r.


Bransoleta Jerzego Stolarskiego 1980 r.


Naszyjnik z 1993 r. Jana Suchodolskiego


Gablota z biżuterią Jana Suchodolskiego i Pawła Kaczyńskiego.


Etiuda złotnicza ‘’Na dwie odwrócone bransolety” 2001r. Jacka Barona


Gablota z biżuterią Jadwigi i Jerzego Zaremskich.


Biżuteria Doriana Grabowskiego 2015 i Etiuda „Na trzy bransolety” Rafała Wiśniewskiego 1995-2001 r.



W muzeum pośród prezentowanych wyrobów można zobaczyć prace Józefa Fajngolda, Henryka Grunwalda, Jadwigi i Jerzego Zaremskich, Marii Lewickiej-Wala, Olgierda Vetesco, Jolanty Ołdachowskiej-Ryby, Danuty i Szczęsnego, Jacka Kobielskich, Marii i Pawła Fietkiewiczów, Marcina Zaremskiego, Ewy Czarnoty-Czarny, Łukasza Zaremskiego, Jacka Rochackiego, Tomasza Zaremskiego, Jacka Byczewskiego, Cezarego Łutowicza, Mariusza Pajączkowskiego, Joachima Skólskiego, Kamili Rohn, Andrzeja Mrozińskiego, Cezarego Łutowicza, Marka Beczka, Andrzeja Bandkowskiego, Jana Suchodolskiego, Pawła Kaczyńskiego, Marka Huculaka, Jarosława Westermarka, Bożeny i Wojciecha Skowron, Joanny i Tadeusza Jaworskich, Małgorzaty Janowskiej, Rafała Wiśniewskiego, Doriana Grabowskiego, Jacka Hohensee, Andrzeja Cubrzyckiego, Stanisława Dawida, Jacka Barona, Antka Zaremskiego, Grażyny M. Czarneckiej-Majewskiej, Andrzeja Pacaka, Michała Kapczyńskiego, Marcina Gronowskiego, Janusz Bożka, Barbary i Andrzeja Bielaków, Lucyny i Marka Nieniewskich, Ewy i Jacka Skrzyńskich, Andrzeja Szadkowskiego, Hanny i Jacka Zdanowskich, Jacka Wysokińskiego.



Comentários


Não é mais possível comentar esta publicação. Contate o proprietário do site para mais informações.

© 2022 Jevelx. All rights reserved.

bottom of page